ORGANIZAČNÍ STATUT

  Organizační statut v textovém souboru:   ORG.TXT

Společnost volné asignace - úvodní prezentace  |  Programové zaměření  |  Komentář k Programovému zaměření


ORGANIZAČNÍ STATUT SPOLEČNOSTI VOLNÉ ASIGNACE

I.
(1) Společnost volné asignace (dále jen "Organizace" a "SVA") je občanská iniciativa usilující o odstranění byrokratismu a byrokratického režimu ve věcech totožnosti a evidence osob, o náležité zajištění ochrany soukromí, svobody pohybu a pobytu, podporu a rozvoj individuálních svobod v těchto oblastech, a to na základě idejí vyjádřených v Programovém zaměření.
(2) Náležitým ustavením je myšleno přijetí stanov a zvolení orgánů a funkcionářů podle stanov, za tím účelem je předpokládán ustavující sjezd. Před náležitým ustavením se jedná o přechodné období; po tuto dobu upravuje organizační strukturu a činnost tento Organizační statut.
(3) Přikročit k náležitému ustavení je možné od doby, kdy bude Organizace sdružovat aspoň 7 členů, z nichž nejméně tři budou ochotni stát se členy přípravného výboru v případě zamýšlené registrace občanského sdružení.

II. Členství
(1) V přechodném období se jedná o členství předběžné, upravené tímto Organizačním statutem. Po náležitém ustavení Organizace mají být členové takto přijatí uznáni za členy řádné.
(2) Členem se může stát každý, kdo

a) souhlasí se smyslem a podstatnými náležitostmi programu vyjádřenými v Programovém zaměření,
b) nevykonává v rámci veřejné moci činnost, která je ve zjevném rozporu s těmito cíli,
c) je obeznámen s Organizačním statutem,
d) má zájem účastnit se činnosti a naplňování programu SVA.
(3) U uchazeče o členství, který nebyl z Organizace dříve vyloučen, stačí podat oznámení o přihlášení se k členství; členem se stává, když splňuje výše stanovené předpoklady.
(4) U bývalého člena, který byl vyloučen, se pro přijetí vyžaduje jedna z variant:
a) souhlas koordinátora,
b) souhlas nadpoloviční většiny hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování
(oba způsoby mají rovnocenný význam, postačuje jeden z nich).
(5) Pro přijetí k členství a k evidenci členů lze vyžadovat jen základní, nezbytné osobní údaje; uvedení doplňujících údajů je nejvýš dobrovolné. Nevyžaduje se oficiální totožnost uznávaná úřady České republiky.
(6) Přijetí uchazečů vyřizuje koordinátor, případně jiný orgán / funkcionář, který k tomu byl pověřen.
(7) Výrazu "členská základna" je používáno souhrnně pro všechny členy Organizace.

III.
(1) Úkolem všech členů je přispívat podle svých možností k naplňování programu a cílů SVA.
Účast na konkrétních aktivitách je zásadně dobrovolná; toto ustanovení se nevztahuje na koordinátora a jiné funkcionáře, kteří dobrovolně převzali plnění určitých úkolů, které od nich může být vyžadováno.
(2) Každý člen se zdrží jednání úmyslně namířeného k narušování činnosti SVA.
(3) Všichni členové mají přístup k informacím o činnosti SVA.
(4) Členové účastnící se kampaní a akcí zaměřených na naplňování cílů SVA, ať už z podnětu Organizace či ze soukromé iniciativy, mají právo na záštitu ze strany SVA podle organizačních možností za předpokladu, že metody jejich činnosti jsou slučitelné s cíli a zásadami Organizace.

IV. Zánik členství, prohlášení za neaktivního, nepřítomnost
(1) Každý člen má právo kdykoliv vystoupit z Organizace, členství zaniká oznámením o vystoupení podaným koordinátorovi, případně jinému pověřenému orgánu.
(2) Člen může být vyloučen z Organizace výhradně v odůvodněných případech za úmyslné narušování činnosti.
Pro vyloučení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování a současný souhlas koordinátora.
(3) Člen může být prohlášen za neaktivního, když po výzvě na jeho známou adresu, následující zpravidla po nečinnosti či trvající nemožnosti navázat spojení, není kontakt navázán do 30 dnů. To se nevztahuje na člena, který na dané období oznámil vlastní nepřítomnost (odst. 5). Plné členství se obnovuje kdykoliv po navázání spojení, účinnost prohlášení za neaktivního tím zaniká.
Člen prohlášený za neaktivního zůstává nadále členem, jeho neúčast se však nebere v úvahu při posuzování výsledku jakéhokoliv hlasování, a to ani v případě, kdy je vyžadována speciálně předepsaná většina hlasů.
(4) Člen prohlášený za neaktivního může být znovu vyzván, aby potvrdil svoji účast. Jestliže s ním po této výzvě nebude navázáno spojení do 6 měsíců, jeho členství tím zaniká. O zániku členství vydá potvrzení koordinátor.
(5) Každý člen může předem oznámit svoji nepřítomnost na dobu, kterou sám určí, nejdéle na 3 měsíce. Oznámení o nepřítomnosti může i opakovaně prodlužovat. Po dobu nepřítomnosti zůstává nadále členem, jeho neúčast se však nebere v úvahu při posuzování výsledku jakéhokoliv hlasování, a to ani v případě, kdy je vyžadována speciálně předepsaná většina hlasů. Po dobu nepřítomnosti nemůže být člen prohlášen za neaktivního, ani v této době nemůže započít lhůta pro takovéto posouzení.

V. Koordinátor
(1) Koordinátor organizuje a koordinuje činnost SVA v přechodném období, vede prezentaci SVA a organizuje přípravy k budoucímu náležitému ustavení.
Organizováním konkrétních úkolů může pověřovat jiné členy s jejich souhlasem.
(2) Založením SVA se koordinátorem automaticky stává zakladatel.
(3) Funkční období koordinátora je 1 rok, a to i v případě zakladatele. Po uplynutí období je nový koordinátor volen členskou základnou. Opakovaný výkon funkce je připuštěn.
(4) K odvolání koordinátora během funkčního období je vyžadována tříčtvrtinová většina hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování a předem navržený kandidát; stávající koordinátor je odvolán jen zvolením nového koordinátora.
(5) Koordinátor může ze své funkce odstoupit.
(6) Po uplynutí funkčního období a též při odstoupení koordinátora je nástupce volen, pro zvolení kandidáta se vyžaduje nadpoloviční většina hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování. Při opakování po bezvýsledném hlasování rozhodne poměrná většina hlasů pro některého z nejvýše 3 kandidátů postupujících z prvního hlasování (kde je nejvíce hlasů), při rovnosti hlasů rozhodne los, nebylo-li rozhodnuto o opakování celého cyklu.
(7) Jestliže je zřízena užší rada ve smyslu stálého operativního orgánu (čl.VII.), může tato rada zvolit prozatímního koordinátora, když se funkce uprázdní, na dobu, než bude koordinátor zvolen v rámci celé členské základny.
(8) V případě opomenutí volby koordinátora zůstává ve funkci stávající koordinátor. Při námitce ze strany jakéhokoliv člena proti tomuto stavu je třeba volbu koordinátora provést.
(9) Funkce koordinátora nesmí být zneužívána k absolutistickému ovládání SVA.
(10) Zvolením funkcionářů po náležitém ustavení Organizace se ukončuje funkční období koordinátora, i kdyby ještě neuplynul rok.

VI. Hlasování, usnášení se
(1) Není-li zřízena užší rada (čl.VII.), probíhá hlasování a usnášení se v rámci celé členské základny podle zásady rovnosti hlasů. Právo podávat návrhy k hlasování má každý člen. Hlasování na dálku se uzavírá v přiměřených lhůtách.
(2) Pro přijetí usnesení, vyjma případů uvedených v odstavci 3 a jiných ustanoveních Organizačního statutu, je vyžadována nadpoloviční většina hlasujících členů.
(3) Pro schválení změn Organizačního statutu a pro schválení změn a dodatků k Programovému zaměření se vyžaduje tříčtvrtinová většina hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování.
Schválení jazykové úpravy vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování.
Hlasovat je třeba v rámci celé členské základny, nikoliv jen užší rady, i když ta je zřízena.
(4) V případě hlasování o věcech podle odst. 3 tohoto článku je zapotřebí, aby všichni členové byli s návrhem náležitě obeznámeni a aby se hlasování uzavíralo ve lhůtě nejméně 15 dnů.
Při účasti všech členů je možné uzavřít hlasování dříve.

VII. Jednání v celé Organizaci a v užší radě
(1) Když není stanoveno jinak, jednání a usnášení se probíhá v rámci celé členské základny. V případě potřeby může být zřízena užší rada ve smyslu stálého operativního výkonného orgánu pro včasné vyřizování věcí a organizování činnosti, sdružující jen část členů Organizace a založená na stálém vzájemném styku členů tohoto orgánu, ať už na místě či na dálku (využitím informačních technologií).
(2) Zřízení užší rady je možné na základě usnesení nadpoloviční většiny hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování se souhlasem koordinátora; stejně se postupuje při zrušení orgánu i změně obsahu jeho kompetencí. Název a kompetence se určují souběžně se zřízením. Členové rady jsou voleni. Koordinátor se stává členem rady vždy.
(3) Po možném zřízení rady se přijímají usnesení v tomto orgánu v rozsahu stanovených kompetencí, není třeba hlasovat v rámci celé členské základny, a to ani tam, kde se jinak podle Organizačního statutu hlasování všech členů předpokládá.
Výjimky představují

a) usnesení o změně Organizačního statutu a dodatcích k němu, o změně a dodatcích k Programovému zaměření, čl. VI. (3),
b) volby a odvolání koordinátora, čl. V. (3) a (4),
c) zřízení, zrušení a změna kompetencí užší rady, volby členů této rady, čl. VII (2),
kde se vždy vyžaduje hlasování sborové v rámci celé Organizace.
(4) Ke zřízení užší rady se má přikročit zejména v případě, kdy ne všichni členové mají možnost průběžné dálkové komunikace (informační technologie), aby tak nedocházelo k jejich diskriminaci oproti ostatním a k narušení celkové činnosti SVA, především v souvislosti s hlasováním.
(5) I při zřízení užší rady mají všichni členové, tedy i mimo tuto radu, právo dostávat zásadní informace o činnosti Organizace.
(6) Při dálkové komunikaci, která není uskutečňována prostřednictvím informačních technologií, ale prostřednictvím běžného poštovního styku, lze od takto zúčastněných členů požadovat úhradu poštovních nákladů na odeslání běžné zásilky.

VIII. Začlenění se do vnějších aktivit
(1) Začleněním se do vnějších aktivit je myšlena oficiální účast Organizace-celku, aktivní i formální, v jiných sdruženích, hnutích, koalicích, na činnosti, kampaních, iniciativách a akcích pořádaných mimo rámec Organizace, zahájených z podnětu jiné instituce / iniciativy než SVA.
(2) Je přípustné začlenit se jen do aktivit, které nejsou v rozporu s cíli a zaměřením SVA.
(3) Pro začlenění se do aktivit ve formálním smyslu, zejména zápisem na seznam hnutí podporujících určitou iniciativu či k manifestu, kde je zjevné, že tato aktivita je blízká programu SVA, postačuje rozhodnutí koordinátora. Místo toho je možné i usnesení nadpoloviční většiny hlasujících členů.
V ostatních případech je zapotřebí jedna z variant:

a) schválení účasti usnesením nadpoloviční většiny hlasujících členů se současným souhlasem koordinátora,
b) schválení účasti usnesením nadpoloviční většiny hlasujících při účasti nejméně poloviny všech členů na hlasování,
c) po 15 dnech po oznámení koordinátora o záměru začlenit se do daných aktivit, jestliže za tu dobu nebyly ze strany členů podány žádné námitky proti účasti.
O začlenění se do vnějších aktivit je třeba informovat členy v přiměřené době.
(4) Od aktivit, do nichž je SVA začleněna, je možné odstoupit usnesením nadpoloviční většiny hlasujících členů se souhlasem koordinátora. V případě zániku dané vnější aktivity, a tím nemožnosti spolupráce, postačuje sdělení koordinátora o ukončení účasti.

IX. Náležitosti charakteru
(1) Nepřípustný je terorismus, vyvolávání agresivity, vandalismus, činnost ohrožující životní prostředí a podobné nepřiměřené metody. Jménem SVA nelze podnikat žádné aktivity užívající těchto metod.
(2) Organizace není centralistická. Nemůže se výlučně zaměřit víceméně na jedno či několik velkých měst a přehlížet jiné oblasti. Když není zásadní nezbytnost, nedoporučuje se proto ani umístit ústředí ve větším městě.
(3) Organizace je nezisková.

X. Náležité ustavení
(1) Předpokládané stanovy, přijaté v souvislosti s náležitým ustavením, se mají odvíjet od stávajícího ideového zaměření a též z obecných organizačních zásad platných již v přechodném období, podstatných pro fungování a činnost SVA.
(2) Přijetím stanov pozbývá platnosti tento Organizační statut.
(3) Přijatá usnesení a stávající (předběžné) členství je třeba po náležitém ustavení uznat za platné. Pro účast členů v orgánech, které činí právní úkony předpokládající dosažení určitého věku, je možné stanovit patřičné věkové hranice.


Společnost volné asignace